Jak uczyć się w domu?

Nauka gry na instrumencie jest marzeniem wielu osób, jednak sam zakup instrumentu to dopiero początek. Nauka podstaw gry bywa zwykle trudna i bardzo żmudna, bowiem na początku nic nam nie będzie wychodzić, a wszelkie potknięcie mogą stać się z czasem coraz bardziej irytujące. Nie warto się jednak poddawać, ponieważ z odrobiną samozaparcia każdemu uda się przebrnąć przez naukę podstaw gry. Oczywiście sam proces nauki można sobie ułatwić decydując się na korepetycje udzielane przez profesjonalnych muzyków czy też kursy nauki gry. W czasie pandemii taka opcja jest niestety niemożliwa ze względu na fakt, że szkoły muzyczne i inne ośrodki nauczania są zamknięte. Czy to oznacza, że początkujący muzyk jest skazany tylko na siebie i bycie samoukiem? Na szczęście niekoniecznie.

POTĘGA INTERNETU

Jeśli niedawno kupiliśmy swój pierwszy flet poprzeczny i już planowaliśmy zapisać się na kurs nauki gry, prawdopodobnie sytuacja związana z ryzykiem zarażenia się wirusem pokrzyżowała nam plany. Nie musimy, a nawet nie powinniśmy się poddawać, ponieważ do wyboru mamy wiele różnego rodzaju alternatyw, w tym także tych bezpłatnych. Żyjemy w czasach w których internet jest obecny na każdym kroku, więc dlaczego mielibyśmy go nie wykorzystać? Uczyć możemy się za pośrednictwem wielu różnych serwisów internetowych, nawet takich jak Youtube. W tym serwisie każdy muzyk znajdzie cos dla siebie. Największe szanse na znalezienie ciekawych lekcji mamy jeśli dobrze rozumiemy język angielski, ponieważ wówczas możemy szukać anglojęzycznych lekcji i porad, których jest więcej niż w przypadku lekcji prowadzonych w naszym rodzimym języku, jednak na szczęście i polskie lekcje znajdziemy bez trudu. Inną alternatywą jest korzystanie z for muzycznych lub innych stron stricte związanych z nauką gry na flecie poprzecznym. Najlepiej jest zrobić sobie listę stron i filmów instruktażowych, a następnie nauka z kilku źródeł, ponieważ w ten sposób będziemy mogli nauczyć się więcej. Sposoby te są szybkie, skuteczne i darmowe, co jest bardzo ważne dla wielu początkujących muzyków których budżet został uszczuplony z powodu zakupu pierwszego instrumentu. Jeśli chcemy korzystać z płatnych korepetycji, wówczas również mamy taką możliwość. W internecie bez problemu można znaleźć kontakt do wielu profesjonalnych muzyków, którzy zajmują się udzielaniem korepetycji online, na przykład za pośrednictwem programu skype. Wówczas nauczyciel dokładnie wie na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy, więc łatwiej mu będzie dobrać lekcje indywidualnie dla nas, a jeśli sami mamy jakiekolwiek pytania to zawsze możemy się go poradzić. Nauka online w taki sposób jest bardzo skuteczna i wygodna.

PORADNIKI W FORMIE MATERIALNEJ

Internet daje nam olbrzymie możliwości, jednak nie musimy się do niego ograniczać. Kilka dekad temu muzycy nie mieli takich możliwości jak dzisiaj i musieli wybrać inne sposoby nauki. Jeśli ktoś chciał uczyć się samodzielnie, mógł skorzystać z poradników w formie książek, dzięki którym można nauczyć się podstaw gry. Dziś mamy także taką przewagę, że poradników jest po prostu więcej, zarówno tych w formie książek jak i dostępnych na płytach DVD. Dzięki temu możemy zdecydowanie łatwiej wybrać taki podręcznik, który będzie odpowiadał naszemu stopniu zaawansowania. Niezależnie od tego czy korzystamy z domowych sposobów nauki ze względu na to, że jesteśmy do tego zmuszeni, czy też chcemy obrać taką ścieżkę, nie warto ograniczać się wyłącznie do jednego źródła wiedzy. Jeśli zamówiliśmy dobry poradnik do nauki gry, dobrym pomysłem jest czerpanie wiedzy również z filmów instruktażowych dostępnych w internecie. To samo tyczy się płatnych lekcji prowadzonych online, po których również możemy skorzystać z innego źródła wiedzy. Taka różnorodność pozwoli nam zachować świeżość w nauce, co zminimalizuje ryzyko uczucia rutyny, która w niektórych przypadkach może skutecznie uniemożliwić nam przyswajanie wiedzy, bo po prostu nie będzie nam się chciało uczyć. Pamiętajmy, że nauka gry na instrumencie nie musi być traktowania jak obowiązek. Uczymy się, ponieważ chcemy grać, ponieważ granie na flecie poprzecznym jest zwyczajnie przyjemne i daje radość. Uczmy się w sposób najwygodniejszy i najskuteczniejszy dla nas, tak aby bawić się muzyką i uczyć się grać melodie i utwory które będą nam sprawiały przyjemność. W ten sposób zawsze chętnie będziemy uczyć się nowych rzeczy, a ryzyko pojawienia się rutyny zostanie zminimalizowane.