Historia

Historia fletu

Flet to jeden z najstarszych instrumentów na Świecie. Jego początki sięgają około trzech tysięcy lat wstecz, przypuszcza się, że flety powstały w tym samym okresie.

Początkowo flety były wykonywane z trzciny, kości lub drewna (hebanu, bukszpanu) lub, tam gdzie było to możliwe, z kości słoniowej, porcelany i kryształu. Pierwsze flety miały siedem otworów, potem przybyła im jedna klapka, a z czasem trzy, cztery i w końcu siedem klapek.

W roki 1830 roku Theobald Boehm (1794-1881), wymyślił i skonstruował nowatorski i pomysłowy system klap (który nosi teraz jego imię) umożliwiający granie z doskonałą intonacją. Pozycja rąk dzięki takiemu rozwiązaniu stała się o wiele wygodniejsza i umożliwiała wygrywanie dźwięków, które do tej pory nastręczały sporo trudności.

Te wynalazek zmienił techikę gry ale też wpłynął na materiał, z którego wykonywało się flety. Od tej chwili robiono je z metalu. Możemy wyróżnić dwa podstawowe- srebro i argentan( mieszanka kilku metaliL miedzi, niklu i cynku pokryta warstwą srebra). Do prdukcji fletów wykorzystuje się też złoto i platynę. Charakterystyczne dla fletów metalowych jest to, że dźwięk jaki się z nich wydobywa jest bardziej donośny a ich trwałość, z uwagi na materiały uzyte do produkcji, jest znacznie większa, nie wpływa to jednak na sposób grania.